A 10 leggyakoribb cél, amiért 100 százalékos Tőzegáfonya italunkat fogyasztják:
Húgyuti problémákkal küszködők
Vesebetegek
Immunerősítési céllal
Szív és érrendszer erősítésre
Látás erősítésre
Magas vérnyomás esetén
Cukorbetegek
Bőrbetegségek ellen
Általános egészségvédelmi céllal
Memória javítási céllal
A tőzegáfonyáról
A tőzegáfonyáról már mindannyian hallottunk, a nevét jól ismerjük, de azt már kevésbé tudjuk, hogy mire lehet felhasználni. Pedig ez az apró bogyós növény igazán sok hatóanyagot tartalmaz, így számtalan egészségügyi előny tulajdonítható neki. A tőzegáfonyával meg lehet előzni bizonyos betegségeket, illetve azokat hatékonyan lehet gyógyítani, kezelni.
A tőzegáfonya igazi csodaszer, gyógyhatásait az orvostudomány már évezredek óta felhasználja, azonban ma újból egyre népszerűbbé vált az alternatív gyógymódok virágzásának köszönhetően. A tőzegáfonya rokona a fekete áfonyának és az áfonyának is, hiszen mindegyikük az örökzöld azáleák családját gyarapítják. Észak-Amerikából származó növényről van szó, ami elsősorban a mocsarak, lápok közelében nő, mivel kedveli a savas pH-jú területeket. A gyógyító erő érett gyümölcsében rejlik, amit többféle betegség gyógyítására is felhasználnak. Az áfonyák nálunk ugyan ritka növények, de a sarkkörtől a trópusokig, az északi féltekén sok helyen megtaláljuk az áfonyák mind a 300 faját. A tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccus) a család egyik kiemelkedő tagja, amit általában a nedves közegekben lelhetünk fel. (A 19. században még a Dunántúlon is találtunk belőle.) Sokan keverik a vörös áfonyával, sőt az angolban még meg is egyezik a nevük: mindkettőt cranberry-nek hívják. Ám a vörös áfonya igazi hazája Észak-Európa, ott az erdős tundrák és tajgák növénye. Közép-Európában csak a hegyek magasabb régióiban él, hazánkban jóval ritkább, mint a fekete áfonya. Kedveli a fényt, ezért inkább erdőszéleken, vágásterületeken telepszik meg. Nálunk a Zempléni-hegységben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján (például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben, illetve a Mecsekben) található.
És hogy miért ilyen értékesek ezek a gyümölcsök?
Tápértékük igen magas és rengeteg hatóanyagot tartalmaznak. Ezenfelül magas a cukortartalmuk: a vörös áfonya 12 százaléka, a tőzegáfonyának pedig 3 százaléka cukor. A tőzegáfonya pektintartalma 0,7 százalék, a vörös áfonyáé 0,3 százalék.
A leszüretelt tőzegáfonya bogyóinak közel 95 százaléka feldolgozott formában jut a piacra és nyersen csak a maradék 5 százalék kerül elfogyasztásra. Általában gyümölcsléként, különböző italok formájában, szószokban és aszalt formában találkozunk vele. De persze kis mennyiségben frissen is árulják, de ez csak igen kis mennyiség, hiszen nyersen fogyasztva sok ember számára tűnik túlságosan nyers és savas ízűnek, ráadásul sok esetben kesernyés utóíze is eltántorítja a fogyasztókat, hogy nyersen egyenek e gyümölcsből.
A tőzegáfonyából készült italt általában cukrozzák vagy valamilyen módon édesítik, hogy savasságát enyhítsék. Sokszor fanyarságát csökkentik azáltal, hogy más gyümölcslevekkel keverve fogyasztják. Unciánként egy teáskanál cukrot vagy nyírfacukrot keverve a tőzegáfonya levéhez sokkal élvezhetőbbé válik annak íze.
Sokszor előfordul az is, hogy a tőzegáfonyából kompótot, zselét vagy áfonyamártást készítenek. Az ilyen fogásokat hagyományosan a sült pulyka mellé kínálják, ami persze sosem hiányozhat a hálaadás ünnepi asztaláról.
A tőzegáfonya bogyóját a sütéshez is felhasználják, hiszen sokszor ezzel ízesítik a különböző muffinokat, kekszeket és süteményeket. Ritkább esetben előfordul, hogy a profi séfek a tőzegáfonyának a levét használják fel arra, hogy a sós ételeknek enyhe fanyarságot kölcsönözzenek például a levesek és a pörköltek esetében.
A friss áfonyát le is lehet fagyasztani és akár 9 hónapon át fel is használhatjuk a különböző receptekben. Az Egyesült Államokban jellemzően bort is készítenek a tőzegáfonyából, de Kanadában is találunk ilyen termékeket.
Egészségvédő festék található benne
A tőzegáfonya gyümölcse igen értékes anyag, hiszen olyan festékanyagokat tartalmaz, melyek kis mennyiségben is képesek minket egészségesen tartani. Ezek a festékanyagok az antocianinok és értékesebbek, mint maga a gyümölcshús hatóanyagai. Ezek a bioaktív anyagok biztosítják a szervezet egészségét, mivel antioxidánsként működnek, ezért képesek védeni a sejteket a szabad gyökök káros hatásai, a ráncosodás, az öregedés, a sejtkárosodás és a rák ellen. Az antocianinokban gyümölcssavakat, cukrokat, pektint, cseranyagot, vitaminokat találunk, az áfonya gyümölcsében pedig rengeteg az A-vitamin, így a farkasvakság kezelésében is segít, javítja a bőr, haj, köröm állapotát. A tőzegáfonyának kiemelkedően magas a káliumtartalma, de nagy mennyiségben találunk benne kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket, ként, foszfort és még C-vitamint is.
Elpusztítja a káros baktériumokat
Számos kutatási eredmény igazolja, hogy a tőzegáfonya képes megakadályozni az E. coli elszaporodását. Ez a baktérium, ha megjelenik a húgyutakban, akkor komoly fertőzéseket idézhet elő. Csillóival hozzátapad a húgyhólyag és a húgyvezetékek falára és ott fejti ki káros hatásait. Azonban a tőzegáfonya hatóanyag éppen ezeket a csillókat roncsolja el, így radikálisan képes lecsökkenteni a baktériumok fertőzést kiváltó megbetegítőképességét. A gyümölcs magas proanthocyanin tartalmának köszönhetően sikerült ezt a tulajdonságát kimutatni. Idősebb nők tesztelésekor a tőzegáfonya jóval hatékonyabban csökkentette a hólyagban található baktériumok számát, mint a placebo, és ez a hatás ígéretesnek mutatkozik a húgyúti fertőzések megelőzésében is. Egy kettős vak kísérlet rámutatott arra, hogy a kapszula formájában szedett tőzegáfonya-koncentrátum (400 mg naponta kétszer) három hónapig tartó szedésével a húgyúti fertőzések kiújulása látványosabban lecsökkent, mint a placebóval kezelt betegeknél. A vizsgálatban 18 és 45 közötti nők vettek részt, akik visszatérő húgyút fertőzésekről számoltak be. Szintén kutatásokkal bizonyított, hogy a tőzegáfonya segíthet a hólyagplasztikázott és vizeletpangással küzdő betegeknek is, hiszen vizeletüket megtisztítja a nyálkától és a gennytől.
Véd a vesekő kialakulásától
A tőzegáfonya rendkívül savas gyümölcs, így képes megakadályozni a vesekövek képződését is. Egy vizsgálat során kiderült, hogy azoknál a betegeknél, akiknek volt már vesekő eltávolításuk és áfonyakivonatot szedtek, 50 százalékkal kisebb eséllyel alakultak ki újra a vesében a kövek. Összehasonlították az eredményeket a szilva- és a ribizlikivonatok esetében is, és kiderült, hogy egyedül a tőzegáfonya képes mindkét fajta - mind a kalciumot tartalmazó, mind a kalciummentes - vesekő kialakulásának esélyét csökkenteni.
Megtisztítja az ereket
A tőzegáfonya képes arra is, hogy normalizálja a koleszterinszintet. Már a kis gyümölcstartalmú áfonyalé tartós fogyasztása is nagymértékben csökkenti a rossz, LDL-koleszterin szintjét, de ezzel szemben növeli a HDL vagyis a jó koleszterinszintet. A koleszterinszint normalizálódásával pedig csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélye. Persze azért érdemes 100 százalékos áfonyalevet fogyasztani, hiszen ebben nincsenek olyan káros édesítőszerek és adalékanyagok, melyek mellékhatásokat okozhatnak.
A tőzegáfonyát szupergyümölcsként tartják számon és a világ legegészségesebb ételei között szerepel, hiszen fenoljai révén még az érelmeszesedés által okozott szív- és érrendszeri problémákat is képes visszafordítani. Rendszeres fogyasztásával elkerülhető, illetve gyógyítható a szívinfarktus. Nagyon sok C-vitamint és flavonoidot tartalmaz, melyekről köztudott, hogy nemcsak az immunrendszer erősítésében vesznek részt, hanem igen intenzív érvédők és serkentik a sejtek regenerálófolyamatait is, ezért a tőzegáfonyát ma már nemcsak húgyúti problémák kezelésére, hanem érvédőként és sejtregeneráló szerként is alkalmazzák.
A tőzegáfonya védi a szívet
A tőzegáfonya rendszeres fogyasztásával megelőzhető az infarktus, illetve gyógyítható is. Nagyon fontos lenne, hogy minden érrendszeri megbetegedésben, koszorúeres vagy szívvel kapcsolatos problémában szenvedő egyén rendszeresen fogyasszon 100 százalékos áfonyalevet vagy kapszulát, mert így egészségi állapota fenntartható és javítható. A tőzegáfonya azért képes ilyen erős szívvédő gyümölcs lenni, mert igen magas a káliumtartalma, amiről köztudott, hogy szívvédő ásványi anyag. Ezenfelül festékanyaga is védi az erek rugalmasságát és stabilizálja a szívritmust. A tőzegáfonya tehát nemcsak a nagyon alattomos érbetegség megelőzésére kiváló, hanem azoknak is kifejezetten ajánlott, akik enyhébb szívinfarktuson átestek már, és nem kizárt náluk újabb roham bekövetkezése sem. Az áfonya rendszeres fogyasztásával nagyobb eséllyel meg lehet előzni a következő rohamot. Ha nincs a környékünkön friss áfonya, szedjünk kúraszerűen áfonyakapszulát!
A tőzegáfonya képes levinni a lázat
Az áfonyát akkor is érdemes fogyasztani, ha skarlát, malária, reumás láz, influenza vagy más lázzal járó betegség jelentkezik az illetőnél. Magas vitamin és ásványi anyag tartalma képes aktivizálni az immunsejteket, így a kórokozók leküzdhetővé válnak.
A tőzegáfonya javítja a bőr állapotát
A bőrbetegségeket általában a máj és az emésztőszervrendszer nem megfelelő működése okozza, illetve a vér állapota is okozhat ilyesféle gondokat. A tőzegáfonya vértisztító és javítja a májfunkciókat, ezért hatékonyan kezelhető segítségével az ekcéma, az akne, a pikkelysömör és a kiütések is.
Élesíti a látást
Több szembetegség is enyhíthető az áfonya rendszeres fogyasztásával: így a szürkületi vakság, a szürke hályog és a magas vérnyomásból eredő látási zavarok.